Historia kina, której być może jeszcze nie znacie! | Wydawnictwo Arkady

Zaledwie kilkanaście godzin temu zakończyła się wyjątkowa gala, tak wiele znacząca dla świata kina i popkultury. Tym razem złota statuetka za najlepszy film wędruje do Wszystko wszędzie naraz, aczkolwiek jest to zaledwie jeden z siedmiu Oscarów na koncie tej produkcji. Wydaje się więc, że to idealny moment, aby przyjrzeć się bliżej Historii kina, a dokładniej temu, jak została ona przedstawiona w albumie prezentowanym przez Philipa Kempa i innych znawców tematu. Czy jest szansa, że dzieło Daniela Kwana i Daniela Scheinerta również zostałoby przez nich docenione? 

Książka o historii kina

Historia kina w pigułce

Nie jest to książka, którą przeczytacie od deski do deski w kilka wieczorów. To raczej księga inspirujących opowieści o filmach, które być może już widzieliście bądź chcielibyście zobaczyć. Wydawnictwo Arkady postawiło na wydanie albumu, który zachwyca nie tylko pod względem wizualnym. Nie jest to pozycja, która doskonale prezentuje się tylko na półce. Jeżeli nie masz pomysłu na wieczorny seans filmowy, to wiesz już, gdzie szukać podpowiedzi.

Zamiast nudnej, naukowej pozycji, czy też krótkie historii kina w punktach mamy przed sobą estetyczną książkę, która dokładnie tym samym schematem (układ tekstu i zdjęć) opowiada o klasyce filmowej. Mamy więc komentarz dotyczący filmu, który zawiera przeróżne ciekawostki o twórcach czy samym procesie tworzenia. Jest też kilka zdjęć oraz lista kluczowych kadrów wraz z ich opisem. Przy wielu filmach nie zabrakło także sylwetki reżysera, tak ważnej dla całej jego lub jej twórczości.
Jeżeli kogoś interesuje przede wszystkim historia kina polskiego, to ta pozycja nie jest dla niego. Oczywiście znajdziemy tutaj także i polskie akcenty (bo w kinematografii również dobrze sobie radzimy), natomiast ten zbiór obejmuje filmy z różnych zakątków świata, co dla niektórych może być zaskoczeniem, że na arenie międzynarodowej liczą się nie tylko hollywoodzkie produkcje.

Książka przedstawiająca historię kinematografii

Książka o filmach, które stały się klasyką

Książki o filmach nie muszą być nudne, o ile tylko rzeczywiście interesuje nas otoczka związana z ich powstawaniem oraz jeżeli chcemy zgłębiać wiedzę o konkretnych gatunkach. Tutaj przedstawiona została nie tylko krótka historia kina wraz z jego początkami, ale przede wszystkim proces przemiany, jaki stale zachodzi w przypadku kinematografii. Od filmów niemych, aż po historyjki o superbohaterach. 

Nie każde z przedstawionych dzieł dostało Oscara. Nie każdy opisany film trafi w gust przeciętnego odbiorcy. Na przestrzeni tak wielu lat (od 1900 do 2018 r.) mogliśmy płakać na romansach, śmiać się na komediach czy przeżywać wewnętrzny konflikt oglądając dramat. Jednak niektóre z tych pozycji, odcisnęły wyraźne piętno na danym gatunku czy po prostu w pamięci widzów. Dlatego też znalazły się w tej książce. 

Jeżeli chodzi natomiast o filmy na podstawie książek, to takie informacje również zostały tutaj zawarte, a to może być niebanalną zachętą do sięgnięcia po papierowe wydanie.Książka o filmach

Czy to po prostu kolejna książka o filmach?

Ileż to pozycji książkowych woła do nas z półek sugerując, które filmy musimy koniecznie zobaczyć! W tym przypadku mamy raczej w ręce niebanalną podróż po produkcjach, które w jakiś sposób wpłynęły na aktualny kształt kinematografii, ale to, czy zechcemy je zobaczyć, zależy główni od nas. Nikt nachalnie nie wpycha nas w fotel przed telewizorem. 

Przede wszystkim mamy tutaj zespół ekspertów filmowych pod kierownictwem historyka filmu, czyli niejakiego Philipa Kempa. Już samo to jest doskonałą zapowiedzią, że za chwilę zostaniemy oprowadzeni po świecie kinematografii i to przez prawdziwych znawców tematów. Co warto jednak dodać – niekiedy zdarza się, że opisane filmy noszą znamię akademickiej mowy, ale nie jest to szczególnie dokuczliwe, ani nazbyt uciążliwe.  

Ta pozycja zapewne znajduje się już na niejednej półce kinomaniaka, który większość opisanych tutaj filmów zna już doskonale. Ja jednak pozostaje w tej równie zaszczytnej grupie, dla której książka ta jest nie tylko uzupełnieniem wiedzy o filmach, które już widziałam, ale przede wszystkim skarbnicą inspiracji. Dlatego też uskuteczniłam jedną z ulubionych metod stosowanych przy tego rodzaju książkach, czyli przyklejanie karteczek indeksujących przy pozycjach, które już znam. Mam szczerą nadzieję, że będzie ich tylko coraz więcej…Ocena: 8/10
Autor: Philip Kemp (praca zbiorowa)
Tytuł: Historia kina
Przekład: Anna Wajcowicz
Tytuł oryginału: Cinema. The whole story
Liczba stron: 576
Format: 175 x 250 mm
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2021
___________________
* Post powstał we współpracy z Wydawnictwem Arkady, któremu dziękuję za egzemplarz recenzencki. Pozycja dostępna jest TUTAJ.